Of je nu een doorgewinterde wielrenner bent die elke watt telt, een avontuurlijke mountainbiker die technische trails bedwingt, of een gravelrijder die het beste van beide werelden zoekt, de verbinding tussen jou en je fiets is cruciaal. Die verbinding begint bij je pedalen. Shimano, een onbetwiste leider in de fietsindustrie, benadert dit vanuit hun “Made for each other”-filosofie. Dit principe stelt dat componenten niet als losse onderdelen, maar als een geïntegreerd systeem moeten functioneren voor perfecte harmonie en maximale prestaties. Nergens is dit duidelijker dan in de synergie tussen hun pedalen en schoenen. In deze uitgebreide gids duiken we in de wereld van Shimano’s fietspedalen. We leggen de fundamentele keuze tussen klikpedalen en platte pedalen uit, ontrafelen de technische verschillen tussen de SPD- en SPD-SL-systemen, vergelijken de topmodellen en geven je een duidelijk advies voor jouw fietsdiscipline.
Klikpedalen vs. Platte Pedalen
Voordat we de specifieke modellen bekijken, is er een basiskeuze: wil je vastgeklikt zitten aan je pedalen (klikpedalen of ‘clipless’) of wil je de vrijheid van platte pedalen (‘flat pedals’)? De keuze is fundamenteel en hangt sterk af van je discipline en persoonlijke voorkeur
| Eigenschap |
Platte Pedalen (Flat Pedals) |
Klikpedalen (Clipless – SPD/SPD-SL) |
| Mechanisme |
Te gebruiken met vrijwel elke schoen. Speciale flat pedal schoenen met een zachte, gripvaste zool bieden de beste prestaties |
De fietsschoen wordt met een schoenplaatje (cleat) vastgeklikt in het pedaal |
| Schoeisel |
te gebruiken met vrijwel elke schoen. Speciale flat pedal schoenen met een zachte, gripvaste zool bieden de beste prestaties |
Vereist specifieke fietsschoenen met een 2-gaats (SPD) of 3-gaats (SPD-SL) bevestiging |
| Efficiëntie |
Je kunt alleen kracht uitoefenen tijdens de neerwaartse trapbeweging. Studies tonen echter aan dat het verschil voor alles behalve maximale sprints te verwaarlozen kan zijn |
Hogere trapefficiëntie doordat je kracht kunt uitoefenen over de hele pedaalslag (trekken en duwen), wat resulteert in een “rondere” trapbeweging |
| Controle & Veiligheid |
Geeft de vrijheid om snel een voet aan de grond te zetten, wat vertrouwen geeft op technisch terrein of in druk stadsverkeer. De voet kan wegslippen op ruw terrein |
Biedt superieure controle en voorkomt dat voeten van de pedalen schieten op oneffen terrein. Het vergt oefening om snel uit te klikken, wat voor beginners eng kan zijn |
| Voordelen |
Vrijheid: Snel op- en afstappen. Gebruiksgemak: Geen leercurve. Veelzijdigheid: Werkt met alle schoenen |
Efficiëntie: Betere krachtoverbrenging. Controle: Voeten blijven vast op de pedalen. Kracht: Mogelijkheid om te trekken en te duwen |
| Nadelen |
Minder efficiënt: Alleen duwkracht. Minder grip (zonder pinnen/goede schoenen): Voeten kunnen wegglijden |
Leercurve: In- en uitklikken vergt oefening. Speciaal schoeisel: Vereist compatibele fietsschoenen. Modder: Kan soms problemen geven met inklikken (minder bij SPD) |
De Wereld van Klikpedalen: SPD vs. SPD-SL
Shimano’s klikpedalen zijn onder te verdelen in twee systemen: SPD en SPD-SL. Hoewel beide systemen ervoor zorgen dat je schoenen stevig aan de pedalen worden bevestigd, verschillen ze duidelijk in ontwerp en toepassing. SPD is vooral ontwikkeld voor off-road gebruik, zoals mountainbiken, gravel en cyclocross, maar is ook geschikt voor touring en woon-werkverkeer. SPD-SL is daarentegen gericht op racefietsen en prestatiegericht rijden op de weg.
SPD
SPD maakt gebruik van een klein metalen tweebouts schoenplaatje van hittebehandeld, gesmeed staal. Dit plaatje is verzonken in de zool van de schoen, waardoor je er relatief gemakkelijk en veilig mee kunt lopen. Dat maakt SPD bijzonder geschikt voor ritten waarbij je regelmatig van de fiets afstapt, bijvoorbeeld op onverhard terrein. Daarnaast hebben SPD-pedalen meestal een dubbelzijdig inklikmechanisme, waardoor je snel en intuïtief kunt inklikken zonder naar het pedaal te hoeven kijken. Het open ontwerp zorgt bovendien voor een goede afvoer van modder en vuil, waardoor het systeem ook onder zware omstandigheden betrouwbaar blijft.
SPD-SL
SPD-SL gebruikt daarentegen een groot, kunststof driepunts-schoenplaatje. Dit plaatje steekt onder de schoen uit, waardoor lopen een stuk minder comfortabel en bovendien gladder is. Daar staat tegenover dat het grote schoenplaatje en het brede contactoppervlak zorgen voor een uitstekende drukverdeling, stabiliteit en krachtoverbrenging. Hierdoor is SPD-SL vooral geschikt voor wielrenners die efficiëntie en maximale prestaties belangrijk vinden. Het inklikmechanisme is enkelzijdig, wat helpt om het pedaal licht en compact te houden. Het grotere, vlakke ontwerp is wel gevoeliger voor vuil, waardoor inklikken onder modderige omstandigheden lastiger kan zijn.
De keuze tussen SPD en SPD-SL hangt dus vooral af van het gebruik. Wie regelmatig off-road fietst, veel van de fiets afstapt of onder wisselende omstandigheden rijdt, heeft met SPD een veelzijdig en praktisch systeem. Voor racefietsers die vooral op de weg rijden en waarde hechten aan een groot contactoppervlak, stabiliteit en optimale krachtoverbrenging, is SPD-SL de betere keuze.
Shimano Racepedalen en -schoenen (SPD-SL)
Op de weg draait alles om efficiëntie, stijfheid en gewicht. Het SPD-SL ecosysteem is hier volledig op afgestemd, waarbij innovaties uit de topgroepen via ‘trickle-down’ technologie hun weg vinden naar meer betaalbare modellen. De bijbehorende raceschoenen maken vaak gebruik van Shimano’s DYNALAST-leest, die de voet in een ergonomische positie plaatst voor een soepelere en efficiëntere pedaalslag, wat energieverlies vermindert op lange ritten.
| Kenmerk |
PD-RS500 (Instap) |
PD-R550 (Allround) |
105 PD-R7000 |
Ultegra PD-R8000 |
Dura-Ace PD-R9100 |
| Materiaal Body |
Composiet |
Composiet met RVS bodyplaat |
Carbon-composiet met RVS bodyplaat |
Carbon-composiet met RVS bodyplaat |
Injectiegegoten carbon-composiet |
| Gewicht (paar) |
ca. 320 gram |
ca. 310 gram |
ca. 265 gram |
ca. 248 gram |
ca. 228 gram |
| Veerspanning |
Lichte spanning voor beginners |
Breed afstelbereik |
Breed afstelbereik |
Breed afstelbereik |
Breed afstelbereik |
| Lagers |
Standaard lagers |
Soepele, dubbel afgedichte lagers |
Brede plaatsing, afgedichte cartridge lagers |
Brede plaatsing, meer lagers voor superieure soepelheid |
Brede plaatsing, meer lagers voor superieure soepelheid |
| As-opties |
Alleen standaard |
Alleen standaard aslengte |
Standaard en +4 mm |
Standaard en +4 mm |
Standaard en +4 mm |
| Ideale Fietser |
Absolute beginner |
Recreatieve en allround fietser |
Competitieve en prestatiegerichte fietser |
Serieuze wedstrijdrijder |
Professionele en compromisloze fietser |
De PD-RS500 is het meest toegankelijke model en is specifiek ontworpen voor beginners. Dankzij de lichte veerspanning wordt het in- en uitklikken eenvoudiger, waardoor dit pedaal een laagdrempelige keuze is voor wie net begint met fietsen met klikpedalen. Met de PD-R550 wordt een stap omhoog gezet. Dit model beschikt over een duurzamere RVS bodyplaat, die slijtage helpt verminderen, en een bredere plaatsing van de lagers voor een stabielere en soepelere werking.
De 105 PD-R7000 vormt voor veel fietsers de ideale middenweg en wordt daarom vaak als de ‘sweet spot’ beschouwd. De carbon-composiet body zorgt voor een aanzienlijke gewichtsbesparing en biedt tegelijkertijd een hoge stijfheid. Daarnaast zijn de lagers verder verbeterd, wat resulteert in een soepelere rotatie en een efficiëntere werking.
Aan de bovenkant van de reeks staan de Ultegra– en Dura-Ace-pedalen. Deze modellen bouwen voort op dezelfde basis, maar verfijnen de techniek verder met lichtere materialen, geavanceerdere lagersystemen en de mogelijkheid om voor een langere as te kiezen. Daarmee zijn ze vooral gericht op serieuze wedstrijdrijders en professionele fietsers die maximale prestaties, een laag gewicht en een optimale pasvorm belangrijk vinden.

De schoenplaatjes: kies je kleur en bewegingsvrijheid
De keuze van het juiste schoenplaatje heeft veel invloed op het gevoel en comfort tijdens het fietsen. Shimano biedt drie varianten, die vooral verschillen in de hoeveelheid float, oftewel de bewegingsvrijheid van de voet terwijl deze in het pedaal is geklikt.
- De rode SM-SH10 heeft geen float, waardoor de voet volledig vast in dezelfde positie blijft staan. Dit zorgt voor een zeer directe krachtoverdracht, maar vereist wel een nauwkeurige afstelling van de schoenplaatjes. Een verkeerde positie kan namelijk sneller voor ongemak zorgen.
- De blauwe SM-SH12 biedt met 2 graden float een mooie middenweg. De voet krijgt iets meer bewegingsvrijheid, terwijl je nog steeds een direct gevoel met het pedaal behoudt. Dit maakt dit schoenplaatje geschikt voor fietsers die een combinatie van controle en bewegingsvrijheid zoeken.
- De gele SM-SH11 biedt met 6 graden float de meeste bewegingsvrijheid. Dit is de populairste keuze en vooral interessant voor beginners en fietsers die comfort belangrijk vinden. Doordat de voet iets natuurlijker kan bewegen, is het gemakkelijker om een comfortabele positie te vinden.
Shimano Mountainbike Pedalen en -schoenen (SPD)
In ruig terrein zijn controle, betrouwbaarheid en de mogelijkheid om te lopen net zo belangrijk als trapefficiëntie. Het SPD-systeem is hier koning, maar binnen dit systeem zijn er duidelijke keuzes te maken tussen minimalistisch design (XC) en maximale ondersteuning (Trail/Enduro). De keuze tussen een minimalistisch XC-pedaal en een Trail-pedaal met kooi is fundamenteel voor mountainbikers. Dit zien we terug op elk niveau, van instap tot professional.
| Kenmerk |
XC-stijl (bv. PD-M540, XTR PD-M9200) |
Trail-stijl (bv. PD-ME700, XT PD-M8120) |
| Ontwerpfilosofie |
Minimalistisch, functioneel en extreem duurzaam, met focus op laag gewicht en goede modderafvoer |
Gericht op stabiliteit, controle en bescherming op de trail |
| Platform |
Geen kooi, compact en open ontwerp voor superieure modderafvoer |
Grote geïntegreerde kooi/platform rondom het mechanisme |
| Contactoppervlak |
Klein contactoppervlak; het contact is primair via het klikmechanisme en de smalle contactvlakken |
Aanzienlijk groter contactoppervlak voor meer stabiliteit en krachtoverdracht, ook als je niet ingeklikt bent |
| Bescherming |
Het mechanisme is blootgesteld |
De kooi beschermt het mechanisme tegen inslagen van rotsen en andere obstakels |
| Gewicht (paar) |
Lichter (bv. XTR PD-M9200: ca. 316 gram) |
Zwaarder (bv. XT PD-M8120: ca. 398 gram) |
| Ideale Fietser |
XC-, gravel- en woon-werkrijders die prioriteit geven aan laag gewicht en efficiëntie |
Trail- en all-mountainrijders, of beginners die extra vertrouwen willen door het grotere platform |
De XC-pedalen (zoals de PD-M540 of de XTR PD-M9200) zijn werkpaarden. Hun kracht ligt in eenvoud, betrouwbaarheid en het vermogen om modder af te voeren. Ze zijn geoptimaliseerd voor gebruik met zeer stijve schoenen (zoals de S-PHYRE XC-serie) waar de schoenzool zelf voor de stabiliteit zorgt. De Trail-pedalen (zoals de PD-ME700 of de XT PD-M8120) zijn het antwoord op modern trailrijden. De kooi biedt meer stabiliteit en controle op ruw terrein, ondersteunt de voet (vooral bij schoenen met een flexibelere zool) en beschermt het mechanisme.

De Schoenplaatjes: Single vs. Multi Release
De keuze van het juiste schoenplaatje heeft veel invloed op het gevoel en comfort tijdens het fietsen, Shimano biedt twee varianten.
- Single Release (SM-SH51 – Zwart): Uitklikken kan alleen door je hiel naar buiten te draaien. Zorgt voor een zeer vaste verbinding.
- Multi Release (SM-SH56 – Zilver): Uitklikken kan op meerdere manieren, ook door je voet schuin omhoog te trekken. Ideaal voor beginners.
Shimano Gravelpedalen en -schoenen
Gravel combineert de efficiëntie van een racefiets met de robuustheid en veelzijdigheid van een mountainbike. Het SPD-systeem is daarom een logische keuze voor gravelrijders, dankzij de combinatie van een efficiënte krachtoverdracht, loopgemak en betrouwbaarheid onder modderige omstandigheden.
Voor gravel zijn XC-stijl SPD-pedalen de meest gebruikelijke keuze. De PD-M540 is bijvoorbeeld bijzonder populair bij gravelrijders en bikepackers vanwege zijn uitstekende betrouwbaarheid, eenvoudige constructie en aantrekkelijke prijs. Wie meer waarde hecht aan een laag gewicht en maximale prestaties, kan kiezen voor lichtgewicht XC-pedalen zoals de XT PD-M8100 of XTR PD-M9200.
Ook bij de schoenen speelt veelzijdigheid een belangrijke rol. De RX-serie van Shimano is speciaal ontwikkeld voor gravel en vormt daarmee een mooie combinatie van prestaties op de fiets en comfort wanneer je van de fiets afstapt. De SH-RX801 (RX8) is hiervan een goed voorbeeld. De schoen beschikt over een zeer stijve carbonzool met een stijfheidsindex van 10/12, waardoor de krachtoverbrenging tijdens het trappen uitstekend is. Tegelijkertijd blijft het gewicht laag: met ongeveer 268 gram per schoen in maat 42 is de RX8 verrassend licht en daardoor zeer geschikt voor lange gravelritten.
Een belangrijk voordeel ten opzichte van een pure raceschoen is de loopbaarheid. De slijtvaste TPU-noppen onder de zool bieden voldoende grip wanneer je over onverharde paden, stenen of andere ondergronden loopt, zonder dat de schoen onnodig zwaar of log wordt. Tot slot draagt de DYNALAST-leest bij aan een efficiënte pedaalslag en een comfortabele pasvorm, wat vooral tijdens lange ritten een groot voordeel is.
Shimano’s Schoentechnologie
Shimano besteedt veel aandacht aan de combinatie van een efficiënte zool en een ergonomische pasvorm. Een belangrijke technologie daarbij is DYNALAST, de anatomisch gevormde leest van Shimano die de voet in een ergonomisch optimale positie plaatst. Door de kromming bij de tenen te verminderen, wordt de spanning op onder andere de kuit-, hamstring- en voetzoolspieren beperkt. Dit zorgt voor een soepelere en efficiëntere opwaartse beweging van de pedaalslag, waardoor je energie kunt besparen en tegelijkertijd meer comfort ervaart tijdens langere ritten.
Ook de ULTREAD-zoolcompound speelt een belangrijke rol. Shimano gebruikt niet voor iedere schoen hetzelfde rubber, maar ontwikkelt specifieke compounds en profielen die zijn afgestemd op de betreffende discipline. Zo wordt telkens gezocht naar de juiste balans tussen grip, duurzaamheid en gewicht. De ULTREAD XC is bijvoorbeeld een lichtgewicht compound met een technisch profiel dat is gericht op maximale grip tijdens crosscountry-races en wordt toegepast op schoenen uit de S-PHYRE XC-serie. Voor Enduro en Gravity gebruikt Shimano de ULTREAD GE. Deze zachtere compound is ontwikkeld voor maximale grip en stabiliteit en beschikt over een speciaal pedal channel. Hierdoor blijft de voet ook buiten het klikmechanisme stabiel op het pedaal.
Voor technisch terrein is daarnaast TORBAL 2.0 van belang. Deze technologie is verwerkt in de tussenzool van onder meer Enduro-schoenen zoals de GE900 en maakt gecontroleerde torsieflexibiliteit bij de hiel mogelijk. Hierdoor kan de voet zich beter aanpassen aan de bewegingen van de fiets, wat de controle en het gevoel met de fiets op technisch terrein verbetert.
Vergelijking High-Performance Schoenen
De keuze voor de juiste fietsschoen hangt niet alleen af van de discipline, maar ook van de gewenste combinatie van stijfheid, gewicht, grip en comfort. In onderstaande tabel worden drie Shimano-modellen naast elkaar gezet:
| Kenmerk |
S-PHYRE XC903 (XC) |
RX801 (Gravel) |
GE900 (Enduro/Gravity) |
| Stijfheidsindex |
11 / 12 |
10 / 12 |
7 / 12 |
| Zool & Loopvlak |
ULTREAD XC lichtgewicht rubber, technisch profiel voor race-grip |
Carbonzool met slijtvaste TPU-noppen voor een balans tussen trappen en lopen |
ULTREAD GE rubber, diep profiel en “pedal channel” voor maximale grip |
| Gewicht (ca. per schoen, mt 42) |
ca. 296 gram |
ca. 268 gram |
ca. 423 gram |
| Kerntechnologie |
Maximale krachtoverbrenging, anti-twist hielkap |
DYNALAST voor efficiëntie, met een balans tussen stijfheid en loopcomfort |
TORBAL 2.0 voor controle en impactabsorberend schuim |
Sluiting
De sluiting van een fietsschoen heeft veel invloed op de pasvorm, het comfort en het gebruiksgemak tijdens het fietsen. Er zijn verschillende systemen beschikbaar, waarbij elk systeem zijn eigen sterke en minder sterke punten heeft. De onderstaande tabel vergelijkt BOA, klittenband en veters en laat zien welk systeem het beste past bij verschillende wensen en rijstijlen.
| Systeem |
Voordelen |
Nadelen |
| BOA-draaisysteem |
Precisie: Zeer nauwkeurige, stapsgewijze afstelling. Gelijkmatige druk: Verdeelt de spanning gelijkmatig en voorkomt drukpunten. Gemak: Eenvoudig met één hand aan te passen tijdens het fietsen. |
Prijs: Schoenen met een BOA-systeem zijn doorgaans duurder. Kwetsbaarheid: Het systeem kan bij een harde val beschadigen, hoewel er reparatiesets beschikbaar zijn. |
| Klittenband (Velcro) |
Eenvoud: Snel, betrouwbaar en kosteneffectief. Lichtgewicht: Draagt bij aan een lager totaalgewicht van de schoen. Praktisch: Handig voor snelle aanpassingen wanneer de voeten tijdens een lange rit opzwellen. |
Precisie: Minder nauwkeurige pasvorm dan een BOA-systeem. Slijtage: De hechtkracht kan na verloop van tijd en door vuil afnemen. |
| Veters |
Comfort: Gelijkmatige drukverdeling voor een comfortabele, ‘pantoffelachtige’ pasvorm. Lichtgewicht: Schoenen met veters zijn vaak lichter. Stijl: Klassieke uitstraling. |
Aanpassing: Kan niet tijdens het fietsen worden aangepast. Veiligheid: Er bestaat een risico op verstrikking wanneer de veters niet goed in de daarvoor bestemde elastische lus zijn opgeborgen. |
Samenvatting: welk systeem voor welke rit?
De juiste combinatie van pedalen en fietsschoenen hangt vooral af van je rijstijl, ondergrond en persoonlijke voorkeur. Voor racefietsers is SPD-SL de beste keuze vanwege de hoge stabiliteit en efficiënte krachtoverdracht. Beginners kunnen het beste starten met de PD-RS500, terwijl de 105 PD-R7000 een uitstekende allround keuze is voor fietsers die prestaties, gewicht en prijs willen combineren.
Voor mountainbikers is SPD de logische keuze vanwege de betrouwbare klikverbinding en goede modderafvoer. XC- en wedstrijdrijders profiteren van lichte, minimalistische pedalen zoals de XTR PD-M9200, gecombineerd met een stijve schoen zoals de S-PHYRE XC903. Voor trail en enduro bieden pedalen met een groter platform, zoals de PD-ME700 of XT PD-M8120, juist extra stabiliteit en controle. Een robuuste schoen zoals de GE900 sluit daar goed op aan.
Ook voor gravel is SPD ideaal. Lichtgewicht XC-pedalen zoals de PD-M8100 of het betaalbare PD-M540 vormen een goede combinatie met gravel-specifieke schoenen zoals de RX801, die efficiëntie en loopcomfort goed weet te combineren. Voor stads- en toerfietsers zijn platte pedalen de eenvoudigste keuze, al is de PD-M540 een betaalbaar alternatief voor wie liever met klikpedalen rijdt.
Tot slot speelt ook de schoensluiting een belangrijke rol. BOA biedt de meeste precisie en het gemak om de pasvorm onderweg aan te passen. Veters zijn vooral interessant voor wie comfort en een klassieke uitstraling belangrijk vindt, terwijl klittenband een eenvoudige en betaalbare oplossing vormt.
Update: Deze blog verscheen voor het eerst in september 2017 en is in augustus 2026 geüpdatet met de nieuwe collectie fietsschoenen en schoenplaatjes.